9 tipů pro šťastnější život

Posted on Posted in Štěstí

Přeješ si žít šťastnějším životem? Chceš žít tak, aby se Ti ráno lehce vstávalo, těšil ses do práce a uměl si život nejen smysluplně prožít, ale i řádně vychutnat? Pak právě pro Tebe je mých 9 tipů, které Ti pomohou se na svět dívat z té lepší stránky a žít šťastněji a vyrovnaněji.

  1. Mysli pozitivně: každý se můžeme dívat na naší sklenici jako na poloprázdnou či na poloplnou. Zvol si to druhé. Vyber si vidět ty pozitivní věci a zabývej se pozitivními myšlenkami. Snaž se na všem najít něco dobrého. Leč to, na co myslíme ovlivňuje naše činy a naše činy utváří naší budoucnost. Pokud narazíš na člověka, kterého nemáš rád, nebojuj proti němu a přesuň svou pozornost jinam.
  2. Buduj vděčnost: zaveď si blok, ulož ho na noční stolek a každý den před usnutím si sepiš 5 věcí, za které jsi ten den vďěčný. Díky psaní se nad daným dnem zamyslíš a uvědomíš si všechny ty malé či velké okamžiky radosti, které se udály. Možná budeš vděčný za skvělý oběd s někým, koho máš rád. Nebo Tě mohl potěšit něčí email, uzavřený skvělý obchod, či nákup nových bot. Pravděpodobně pocítíš i vděčnost za své zdraví, rodinu či přátele, což není samozřejmost. Budování tohoto návyku Ti velmi pomůže, jelikož se dostaneš za pár dní do stádia, kdy si budeš tyto dobré věci uvědomovat přímo během dne, kdy se budou dít.
  3. Najdi své poslání: aneb dělej co Tě baví. Nejlepším způsobem jak s lehkostí ráno vstávat a těšit se do práce je dělat práci, která Tě naplňuje. Jak najít své poslání, či to tzv. “ono”, které Tě posune blíže ke štěstí je velké téma a můžeš se dozvědět více v mém e-booku zdarma. Věřím, že základem je objevení sebe samého a zjištění svých silných stránek. Mě velice pomohl test Strengthsfinder 2.0, který odhalí 5 nejsilnějších stránek. K udělání testu je potřeba si zakoupit knihu a poté udělat test v aj online-cena je cca 16 USD. V současné době existují i firmy, kde si můžeš udělat test v čj, ale bohužel cena je výrazně vyšší. Dalším skvělým ukazatelem je zjištění, které činnosti děláš rád, co Tě baví tak, že bys to byl ochotný dělat (například ve volném čase) zadarmo. Zkus si zodpovědět těchto pár otázek. Na co jsi expert? S čím za Tebou chodí přátelé pro radu? Čím vynikáš? Kdyby ses mohl živit čímkoliv a bylo zajištěno, že v tom budeš úspešný a vydělá Ti to dostatek peněz, co by to bylo? Nezapomeň je možné žít život, ve kterém děláš práci, která Tě těší a má smysl. Nemusíš život přežít jako krysa běhající dokola a často stále rychleji.
  4. Žij zdravě: tedy hýbej se a dobře stavuj. Pokud chceš mít více energie musíš správně jíst. Určitě jsi si všiml, že pokud jsi unavený a dáš si colu či sníš tabulku čokolády je Ti na chvilku lépe, ale jakmile hladina cukru klesne, cítíš se ještě hůř než na začátku. Přemýšlej co jíš a snaž se do své stravy zařadit dostatek ovoce, zeleniny, bílkovin, sacharidů a správných tuků-jako je například avokádo či ořechy. Sportem ke zdraví! …hlásá známé heslo. Ale teď vážně všiml sis, že většina velmi úspěšných lidí sportuje? Sport je skvělý nejen pro fyzickou kondici, ale i pro psychickou pohodu. Odbourává stres a dokonce nás činí vyrovnanějšími. Na mě blahodárně působí jóga a běh. Co je ten Tvůj sport ke štěstí?
  5. Medituj: meditace je fantastický nástroj, který Ti umožńuje žít tady a teď. Přestat řešit minulost, plánovat budoucnost, ale zkrátka být sám se sebou právě teď. Díky meditaci se zklidníš, odreaguješ a uvolníš. Dle mého názoru nejjednodušší způsob jak s meditací začít je vyčlenit si 10 min. času osamotě a v klidu. Posaď se na zem do tureckého sedu, či pokud Ti to lépe vyhovuji na židli, opři se zády, obě nohy nech na zemi a ruce si polož na stehna. Seď rovně a hlavu drž zpříma. Meditovat můžeš i v leže, ale hrozí riziko usnutí. Pomalu začni tím, že zavřeš oči a budeš se soustředit na svůj dech. Dýchej pomalu, přirozeně a zlehka. Nesnaž se dech korigovat, jen ho pozoruj. Soustřeď se na ten pocit, jak svěží vzduch vdechuješ, prochází Tvým tělem a opět pomalu vydechuješ. Ze začátku bude Tvá mysl roztěkaná a bude Ti nejspíš předhazovat různé myšlenky. Jakmile si to uvědomíš, nevěnuj těmto myšlenkám pozornost a  zaměř se opět na dýchání. Postupem času se myšlenek bude vkrádat méně, stačí jen vytrvat a vracet pozornost zpět k dechu. Pokud chceš můžeš i použít během meditace afirmaci. Například si můžeš opakovat: “Žiju šťastný a naplněný život v lásce a hojnosti”.
  6. Udělej dobrý skutek: každý den udělej něco pozitivního. Zaměř se na to, abys každý den někomu pomohl, někoho pochválil, pro někoho jsi udělal něco navíc atp. Je jedno, jestli pustíš stařenku sednout v tramvaji, kolegovi pomůžeš s projektem (i když nemusíš), opravdu od srdce někoho pochválíš, zavoláš svému starému dědečkovi, abys ho potěšil a nebo pošleš peníze na charitu. Je jedno, co to bude, ale dělej dobré skutky, čiň život o trošičku lepší ostatním a uvidíš, že se zlepší i ten Tvůj.
  7. Udělej něco pro sebe: uvědom si, že Ty jsi ten nejdůležitější člověk. Se sebou jsi každičkou vteřinu každého dne a proto nezapomínej potěšit i sebe. Dojdi si na masáž, na víno s přáteli či s partnerem/partnerkou na romantickou večeři. Udělej si čas pro sebe a přečti si knížku a nebo si vyraž na procházku. Udělej prostě to, co Ti udělá radost a učiní Tě šťastnějším právě teď.
  8. Buduj soucit: Dalajláma ve své knize Cesta ke štěstí zdůrazňuje důležitost soucitu. Je třeba si uvědomit, že každá lidská bytost chce být šťastná. Nebuď proto v životě na druhé příliš tvrdý, netrestej je, nebuď naštvaný, ale přistupuj k nim s pochopením a soucitem.
  9. Usmívej se: vždyť to nic nestojí a uděláš tím život nás všech krásnější. Určitě jsi to zažil, usměješ se a lidé se usmějí zpět. Někdy se rozesměješ a spolu s Tebou se postupně “rozchechtá” celá kancelář a to je moc fajn. Úsměv léčí. Pokud jsi smutný či máš trápení vytvoří se biochemii v těle, která má za následek pokleslá ramena,  chůzi bez energie a smutek v očích. Tomuto procesu se říká “brain to body”, tedy z mozku do těla. Existuje rovněž opačná cesta, “body to brain”, tedy z těla do mozku. To znamená, že svým tělem můžeš ovlivnit, jak se cítíš.  Zkus zaujmout sebevědomý postoj, nasaď úsměvem (i když zatím jen předstíraný) a uvidíš, že během pár minut se budeš cítit lépe. Náš mozek totiž uvěří našemu tělu a přenastaví se. Tak se usměj, vždyť s úsměvem jde všechno lépe.