Buďte mentálně odolní jako NAVY SEALs

Posted on Posted in Mentální odolnost, Osobní rozvoj

Chcete se stát mentálně odolnými jako členové elitní jednotky amerického námořnictva?

Osvojte si 4 NAVY SEALs principy, které jsou jednoduché, ale ne snadné.

1. Stanovujte si mini cíle

Trénink NAVY SEALs zahrnuje i tzv. “pekelný týden”, který se skládá z 5 dní tréninku a pouhých 4 hodin spánku. Stanovit si cíl typu: vydržím to až do pátku by bylo šílené, jelikož takový cíl by se stal ohromujícím. Na místo toho je dobré se zaměřit na kratší časové úseky např.: vydržím to do oběda, ještě to dám do rána apod…. Ve vašem případě se může jednat o cíl uběhnout 5 km, který může dnes vypadat tak, že několikrát doběhnete k támhle tomu stromu. Pokud máte udělat prezentaci, dejte si například cíl, že otevřete Powerpoint a napíšete nadpis. Jedná se tu o metodu porcování slona. Nedávat si obrovský cíl, který v nás vyvolává paniku a strach, ale rozkouskovat ho na malé činnosti, které nás neparalyzují. Chce to začít. Uvidíte, že pravděpodobně toho uděláte mnohem víc, než jste si zadali.

2. Dýchejte zhluboka

Ve stresových situacích naše tělo vylučuje stresové hormony, které způsobí, že se náš dech stane mělčím a rychlejším. Mentální i fyzický stres můžeme snížit a nebo dokonce zcela zastavit díky regulaci našeho dechu. Pomalé, hluboké dýchání snižuje krevní tlak a tepovou frekvenci. Kontrolované, rytmické, hluboké dýchání nám pomůže přejít z automatické reakce zpět do stavu, kdy máme vše ve svých rukou a můžeme situaci kontrolovat a opět racionálně uvažovat. Věděli jste, že když jsme ve stresu tak nejsme kreativní, nejsme naše nejlepší “já”, děláme chyby atd.? Umět se svým stresem pracovat by měla být základní dovednost každého z nás. Pro inspiraci nabízím metodu NAVY SEALs “krabicového dechu”. Je to jednoduché na 4 se nadechujte, na 4 držte vzduch, na 4 vydechujte a na 4 opět držte. Jeden cyklus krabicového dechu vám tak zabere 16 vteřin a je vhodné ho opakovat alespoň 10x.

3. Mluvte se sebou pozitivně

Na tom, jak se sebou hovoříme záleží. Pokud máme negativní hlásek v hlavě, který nám našeptává věty typu: „To nedám.“ a nebo „To je peklo, já se z toho zblázním.“, spouští se negativní reakce v těle, která nastartuje sebe sabotující chování. Náš mozek se zkrátka snaží udělat to, o co si říkáme. Je proto důležité negativní sebemluvu nahradit tou pozitivní, typu: „To zvládnu.“ a nebo „To je v pohodě, to dám.“. Pozitivní sebemluva nám pomáhá změnit strach na odvahu.

4. Vizualizujte

Není žádným tajemstvím, že nejen NAVY SEALs, ale i vrcholoví sportovci a řada úspěšných lidí pravidelně vizualizují. Vizualizace je i základní metoda využívaná při koučování. Představují si, jak úspěšně zvládají konkrétní situaci, v klidu a pohodě. Jak dosahují svých cílů s úsměvem na rtech. Mozek věří představám. Má pro něj úplně stejnou váhu zkušenost, kterou jsme reálně zažili jako zážitek, který jsme si jen odehráli ve své hlavě (vizualizovali jsme). Mozek již ví, jak má reagovat, jelikož danou situaci již několikrát před tím zažil (ve vaší představě). Mozek tím pádem nemá důvod vyvolávat stresovou reakci . Vizualizace nám pomáhá připravit mozek na řešení úkolů bez spuštění negativních obranných reakcí.

To, jak si interpretujeme stresory a jakými způsoby se je naučíme zvládat určuje nakolik budeme v jejich překonávání úspěšní. S tréninkem mentální odolnosti můžete ovládnout životní výzvy a být dvacetkrát schopnější, než si myslíte.