Co je klíčem k životu?

Posted on Posted in Štěstí

Možná si kladete otázku, co je klíčem k životu? Co je to, co opravdu chceme? Průzkum na Indické škole obchodu (Indian School Of Business) prokázal, že lidé si nejvíce v životě přejí být šťastní a žít ve funkčních vztazích.

“Když mi bylo pět let, moje matka mi říkala, že štěstí je klíčem k životu. Když jsem šel do školy, zeptali se mě, co bych chtěl být, až vyrostu. Napsal jsem “šťastný”. Řekli mi, že jsem nerozuměl úkolu a já odvětil, že to oni neporozuměli životu. ”

John Lennon

Pokud většina z nás v životě hledá štěstí, spokojenost a naplnění, jak je možné, že náš život často vypadá spíše jako hon za penězi, slávou, kariérou, uznáním, úspěchem, krásou či jiným mamonem? Proč i přes dosažení jistých úspěchů (například v kariéře) se divíme, že se stále necítíme šťastní a spokojení? Někteří z nás si uvědomí dříve a jiní později (někteří bohužel nikdy), co je tím pravým klíčem k životu. Honit se za A, když ve skutečnosti chceme B asi není úplně moudré. Proto si položte otázku, zda by Vás opravdu učinilo šťastnějšími trávit víc času v práci a vydělávat více peněz a nebo mít třeba i o něco méně, ale za to trávit čas se svou rodinou.

Vím, mnozí navrhnete, že ty peníze prostě potřebujete a nebo chcete. Co když je tu i jiná cesta? Co když si můžete zvolit práci, která Vás bude naplňovat a budete ji dělat s radostí? Je vyzkoumáno, že šťastní lidé jsou úspěšnější, než Ti méně spokojení. Proto není žádný důvod k tomu, obětovat své štěstí. Jediné limity v životě si stanovujeme my sami.

Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, v obou případech máte pravdu.

Henry Ford

Je třeba si uvědomit, že pokud opravdu nejvíc v životě si přejeme být šťastní, tak si štěstí musíme stanovit jako naši prioritu. Stejně tak, jako se vzděláváme, protože je pro nás důležité se učit novým věcem. Stejně tak, jako se snažíme jíst zdravěji či sportovat, protože chceme být zdraví. Stejně tak, jako jsme již pochopili, že pro funkční vztahy si na ně musíme najít čas, komunikovat a stále na nich pracovat. Rovněž naprosto stejně musíme říci ano i štěstí a vyčlenit pro něj ve svém životě místo.

Se štěstím je jeden velký problém, lidé často neumí přesně definovat, co pro ně znamená být šťastní. Proto začněte tím, že si napíšete definici štěstí. Druhou podstatnou věc, kterou musíte udělat je napsat si alespoň 3-5 věcí, které Vás činí v životě šťastnými. Máte? Toto Vám pomůže k tomu, že přestanete štěstí devalvovat, přehazovat ho na druhou, třetí a někdy i další pozici ve svém životě. Ne, není těžké se každý den cítit o maličko šťastnější než ten den předchozí, jen opravdu musíme chtít a věnovat štěstí svou pozornost. Každý den si přečtěte svou definici štěstí a každý den udělejte něco, co Vás udělá štastnějšími. Pokud se chcete inspirovat můžete si přečíst mé další články věnované štěstí na blogu, či si stáhnout můj ebook o štěstí, který je přímo nadupaný různými moudry a technikami.